Tips and Tricks

16.01.2014р. Як швидко прибирати?

2

Організовуючи роботу, завжди пам’ятайте про закон Паркінсона: «Робота збільшується, щоб зайняти час, для неї відведений.» Як це справедливо! Пам’ятаєте, як у суботній ранок вам зробили сюрприз – зателефонував хтось із друзів або родичів, що живуть в іншому місті: «Привіт, ми під’їжджаємо до міста і будемо у вас приблизно через півгодини»? Пам’ятаєте, як минулої весни вам вдалося здійснити генеральне прибирання за півгодини? Або як ви змогли скласти речі для непередбаченої подорожі на протязі трьох годин, коли зазвичай витрачаєте на це два дні? Все це закон Паркінсона в дії.

Використовуйте цей принцип з користю для себе, встановлюючи часові обмеження на кожну, нехай навіть маленьку справу. Наприклад, за скільки хвилин ви можете погладити сорочку? Або застелити ліжко? Або помити посуд після вечері? Нехай змагання зі стрілкою годинника перетвориться для вас у гру! Гра буде нагадувати вам, що незалежно від того, чим ви займаєтеся, ваш час завжди залишатиметься цінним. Час занадто дорогоцінний, щоб ним розкидатися!

03.12.2013р. Як позбутися неприємного запаху у холодильнику?

advice1

Народний метод. Протріть внутрішні поверхні холодильника розчином оцту з водою (у пропорції 1:10), потім губкою, змоченою у чистій воді та витріть насухо. На одну із полиць поставте звичайний порізаний свіжий житній хліб і залиште відкритим на 2-3 дні. Розчин оцту частково нейтралізує запах, а хліб вбере його залишки.

27.03.2017р. Подряпини на меблях можна замаскувати:

advice1

1. На полірованих поверхнях можна використовувати крем для взуття, підібравши його в тон меблів.
2. Розчин йоду зафарбує дрібні пошкодження на меблях з ясена, дуба, горіха.
3. Спеціальна мастика, приготована самостійно з розчину воску і скипидару у співвідношенні 4/3, змішаних під час слабкого підігрівання, після чого додають 2 частини медичного спирту і ретельно розмішують.
Перш ніж використовувати мастику, потрібно протерти очищеним (авіаційним) бензином подряпини на меблях, а вже потім наносити саму суміш за принципом шпатлівки. Далі – розтерти до блиску.
#подряпини #мебель #scratch #furniture.

30.03.2017р. Чистка Ковроліну:

advice1

Офісний ковролін з часом втрачає зовнішній вигляд: доріжки протоптуються, залишаються плями. Чищення ковроліну в офісі своїми силами — не дуже правильне рішення.
Проводити постійний догляд за ковроліном на робочому місці неможливо. А плями, за які доведеться взятися, як мінімум, через рік після використання ковроліну, сильно в’їдаючись у ворс.
Кращий варіант — професійне прибирання спеціальним апаратом. Для цього в офісах застосовується роторна техніка, чия робота заснована на обертанні диска — утримувача насадок.
Дані машинки оснащені щітками для очищення жорсткого і м’якого ворсу, пародержателямі, які покривають ковролін захисним складом, і баком, що містить миючий засіб.
Чищення ковроліну в офісі проводиться за допомогою низькошвидкісних роторних машин. Високошвидкісний технікою чистять вже підлогові покриття і кам’яні підлоги.
Чистий ковролін – це ваше здоров’я.
#ковролін #чистка #хімчистка #Львів #ковролин #Львов #carpet #cleaning #Lviv

03.04.2017р. Рекомендації по догляду за меблями.

advice1

1. Плями від чорнила з пластикових поверхонь і клейонки можна видалити сіркою з головки звичайного сірника, змоченою у воді. Пляму потерти, а потім змити теплою водою з милом.

2. Щоби на підлозі не залишалися подряпини від меблів, ніжки стільців, крісел, диванів можна натерти парафіном, або підклеїти шматочки тканини.

3. Кухонні меблі прекрасно очищаються розчином прального порошку з теплою водою. Головне, після очищення, не забути видалити мильні розводи і протерти насухо всі елементи меблів.

4. Дерев’яні, нефарбовані меблі миються милом з гарячою водою і, знову ж таки, витирається насухо.

#furniture #cleaning #догляд #меблі #уход #мебель

06.04.2017р. Застосування деревного вугілля у побуті.

advice1

Холодильник, сміттєвий бак або кошик для брудної білизни стали погано пахнути? Використайте деревне вугілля!
Воно здатне поглинати сильні запахи. Просто покладіть невелику кількість вугілля в миску або в мішечок і залишіть у місцях, де з’явився неприємний запах.
#вугілля #уголь #запах #smell

12.04.2017р. Застосування зубної пасти у побуті.

advice1

Найчастіше зубна паста застосовується для очищення срібних прикрас, виробів зі столового срібла. Все що потрібно, це нанести пасту на зубну щітку і ретельно почистити срібло. Після чого необхідно змити зубну пасту і натерти срібло серветкою або рушником до блиску.
Якщо не хочете, щоб у вас у ванній потіло дзеркало, помийте його із зубною пастою
Освіжувач повітря для туалету: береться невеликий тюбик найзвичайнісінької, дешевої зубної пасти, протикається в декількох місцях, кладеться в бачок. Паста вимивається, і при змиві виходить чудова м’ятна вода. Виходить набагато дешевше, ніж купувати освіжувач.
З’явилися сліди від помади на одязі? Не біда. Нанесіть на місце помади шар зубної пасти, потріть і залишіть на 10 хвилин . Після чого потріть ще раз і прополощіть. Плями наче й не було.
Від слідів чаю на склі, журнальному столику, стільниці на кухні, що глибоко в’їлися, допоможе позбутися звичайна зубна паста.
#миття #дзеркало

18.04.2017р. Як правильно доглядати за матрацом.

advice1

1. Провітрювання
Чи доводилось вам коли-небудь чути вислів: “Застеляння ліжка вранці шкодить здоров’ю”? Розгляньмо детальніше.
Кліщі люблять тепле середовище з високою вологістю. Якщо ми застелятимемо ліжко одразу після прокидання, то матрац залишатиметься теплим та злегка вологим. Це збільшить ризик появи нових та стрімкого розмноження вже наявних кліщів.
Найкраще застеляти ліжко через 1-2 години після прокидання.
Перед виходом з дому варто скинути з ліжка постільну білизну та відчинити вікно, щоб матрац добре провітрився.
Не забувайте регулярно провітрювати і решту оселі. Таким чином ви убезпечите себе від появи кліщів та покращите свій сон.

2. Періодично перевертайте матрац на інший бік.
Ми вже розповіли вам про необхідність цього заходу. Більш того, регулярно перевертаючи матрац на інший бік, ви убезпечите його від деформації.
Щотижня потрібно перевертати матрац на інший бік.
Не забувайте міняти місцями сторони матраца, тобто періодично розташовуйте його так, щоб ступні опинялись там, де раніше лежала голова, і навпаки.
Зверніть увагу, що ліжко у спальні не призначене для сидіння. Більшість із нас, на жаль, про це часто забуває та сидить на ліжку годинами з цікавою книжкою або ноутбуком.
Таке використання матраца також може призвести до його передчасної деформації.

3. Захистіть свій матрац за допомогою якісного наматрацника.
Якісні матраци мають хорошу основу. Саме тому потрібно вживати заходів для захисту матраца від впливу негативних зовнішніх засобів. Так ви зможете не лише подовжити матрацу життя, але й покращите свій сон.
Наматрацник слугуватиме бар’єром між матрацом та зовнішніми факторами. Зокрема, він не дасть вашому поту проникнути всередину матраца.
Наматрацники можна прати у пральній машині, як звичну білизну.
Хороші наматрацники добре пропускають повітря, вбирають вологу та легко чистяться. Радимо вам обирати наматрацники та постільну білизну з натуральної бавовни.
#матрас #догляд #уход #mattress #ПорадиЗаДоглядом

22.07.2017р. Orange peel.

2

Orange peel gives citrus smells that neutralize the smell of sweat, mildew, and also eliminates stains from food.

By using this simple means, the clothing becomes soft, clean and free of any stains.

What to do:

First, add some orange peel into a bowl and fill with two liters of water. Once the liquid begins to boil, turn off and allow it to stand for a few minutes.

Apply clothing. After two or three hours, rinse and dry things in the sun.

deleting spots at home

07/21/2017 Baking Soda

2

Baking soda is one of the most widely used natural ingredients for environmental purification.

Soda is an absorbent, it helps to remove substances that cause bad smell and stains.

If applied directly to clothes, it brings up stains of sweat, as well as whitens the thing, making clothes look flawless.

In addition, soda also brings colors to speech, and is also a great tool for looking after delicate fabrics.

What to do:

Apply the soda to the thing you want to clean, leave it for 20 minutes, then gently rub with a brush.

cleaning baking soda at home

03/08/2017 Microwave oven care.

2

The main enemy is splashes of fat which are difficult to wash. And they are “hiding” from us in hard-to-reach places.

Here are some tips to help you clean your microwave oven:

Do not use abrasive materials because the inside coating of the microwave oven is very thin. Forget about iron mesh, hard sponge and aggressive chemicals.

If your microwave has a grill, it can not be washed in any case. Just wipe with a cloth around it and everything.

Use special microwave ovens that do not damage the waveguide.

Dissolve a tablespoon of soda in a glass of water and put in a microwave for five minutes (at maximum capacity). After the exception, wipe the oven inside a damp cloth.

Apply vinegar. Mix a glass of water with half a glass of 6% vinegar and place in a microwave oven. Heat for five minutes, then wipe the walls with a damp cloth.

To clean the device fit lemon. Pour juice from half a lemon and mix with a glass of water. Put the capacity in the microwave and hold ten minutes there.

You can also use orange, mandarin or grapefruit. Water evaporates and precipitates on the walls of the furnace, and essential oils break down the fat.

cleaning care on the microwave

10/08/2017 How to cook a dishwashing liquid at home.

2

This eco-friendly liquid for washing dishes is perfect for it, as it will make it clean as new. This tool combines the bonding properties of the salt and the disinfectant benefits of apple cider vinegar and lemon. It kills bacteria, removes fat and odors, so that the dishes are clean and can be used again.
Ingredients:
3 lemons
⅓ cups of salt.
½ cup white vinegar.
1 cup of water.
2 tablespoons rinse aid for dishwashers

Preparation:
Rinse and cut unclean lemons on small pieces.

Pour the crushed lemon and salt into a blender and shave well. Then add vinegar, water and rinse aid and stop at high speed for a few minutes until everything is mixed.

Put the mixture in a saucepan on a medium heat for about 15 minutes, always stir with a wooden spoon, so that the liquid does not thicken.

Pour the mixture into a bowl and let cool. After cooling it can become quite dense.

Then pour into a container with a lid and store in a refrigerator.

Use as an ordinary dishwasher (two tablespoons).

As you can see, washing dishes with natural remedies is very simple and really economical.

fluid for washing dishes

07/27/2017 How to get rid of bad smells!

2

Most often, scents are settled in our homes so tightly that we get used to them, and sometimes we no longer feel it. But there is a category of such scents that you really want to get rid of, and they settle in a variety of places.

How to get rid of bad smells?

If the smell appears in the oven, then after cooking, put the orange peel in it and leave it there for cooling.

If the smell appeared on the dishes, for example, fish, you can get rid of it if you rinse the dishes with water, in which it is necessary to dilute a little vinegar or lemon juice.

If the smell appeared in the apartment, then you can get rid of it in this way: put on a fire tank with a half liter of water, which added juice of one lemon and several buds of cloves.

The smell from the refrigerator can be cleaned as follows: first thoroughly wash the refrigerator, and then put the container with a drinking soda on one of the shelves.

The smell of microwave goes in this way: in a microwave place a cup of water with the addition of lemon juice and half an hour the stove is switched on in full force. An unpleasant smell from a sink discharges after he pours a mixture of soda, salt and vinegar in proportions (1: 1: 2) and after 15 minutes the sink should be washed with hot water.

how to get unpleasant rid of smell home

23.08.2017 How to remove stains from stearin, paraffin, wax!

2

In order to remove stains from stearin and paraffin, it is not necessary to resort to chemical aids.

To remove stains on it, on both sides of the fabric put several layers of blotting paper and steam hot iron. The paper thus absorbs molten paraffin.

Spots of wax and stearin.
Before removing the stain, you need to gently clean the wax or stearin from the wax knife. Then put a sheet of cigar or blotting paper on the spot and squeeze it with a little hot iron, with the need to move the paper until it absorbs all the fat.
If the spot is small, then instead of the iron you can use a heat-heated blade of a conventional table knife or add a spoon, boiled in boiling water.

Stearic and wax spots are also cleaned with alcohol or cologne.

Spots of wax and stearin on velvet is recommended to remove with alcohol or turpentine. You can not use the iron as it can damage the pile fabric.

like get rid of wax stains to clothing Or cloth

01/23/2017 How to remove the bad smell from the shoes!

2

It happens that even the new shoes can get an unpleasant smell. You can get rid of it using some methods. So, how can you remove the bad smell in the shoes?

To get rid of bad breath will help hydrogen peroxide. Cotton, soaked in hydrogen peroxide, wipe shoes from the inside. Often, the procedure is repeated several times.
Remove bad breath helps with special insoles. For example, the replacement of factory insole on a special with a coal layer or aromatic – will help prevent the appearance of bad odor.
It is possible to apply and specially designed for footwear deodorants.

To ensure that the smell does not appear in the shoes – it should be looked after and followed. In wet weather, returning home, wet shoes must be dried.
Such shoes as fabric sneakers can be delicately tweaked. And some models can be rinsed neatly with a soap solution, then wipe with vinegar and rinse again. After that, the shoes are dry well.
In general, you should try to buy shoes of famous brands: a reliable manufacturer always cares about his reputation, and therefore the shoes of such firms – high-quality and serves his owner for many years.

like get rid of unpleasant smell from shoes

13.09.2017 How to remove spots from linoleum!

2

Often, linoleum has to be rubbed off from various spots. Some types of pollution do not just rub with water. How and what can be rubbed off linoleum stains?

If you drop on linoleum green, you can not survive. The green can easily be ejected with a piece of cotton wool or fabric that will need to be moistened with conventional hydrogen peroxide.

If in the kitchen you have spilled fat on linoleum, then with this problem and with a spot, too, you can handle. First, wipe the fat with a napkin or kitchen towel (paper). Then rinse with water, adding foam solution. And if the stain is not washed away, then you will need to moisten the napkin with turpentine and rub the stain, and then rinse with water linoleum.

If by some senseless accident on the linoleum there was a stain on asphalt or wax, then gasoline will come to the rescue. First, the piece of asphalt or wax itself will need to be gently cleaned with a spatula, and then rub the stain with gasoline and then wash it with water at the end.

The iodine film on linoleum can be easily rubbed with detergent, which contains chlorine.

like get rid of stains to lelonole

10.05.2017 How to clean dishes?

2

Using cookware for many years, we sometimes do not notice how changing its condition over time. Cups darken, unpleasant crumbs of old fat appear on the frying pan, rust sometimes appears.

You can solve any of these problems by home remedies, which are usually always in the house.
1) A dark plaque of coffee and tea that so spoils the outer, or internal, type of cup, can be simply wiped the contaminated place with ordinary vinegar, or strongly concentrated salt solution.
2) A dark plaque of coffee will go to the past if you boil water in it with a good piece of lemon and allow it to stand still.
3) A solution of a teaspoon of salt and a tablespoon of the usual vinegar will help to restore the enamel ware.
4) burned out food is best cleared with a concentrated salt solution. First pour them all the burned area, wait a few hours, boil. And after all this procedure, it will be left to only wash the affected utensils with the usual sponge.
5) Try to remove jerk using onions.
6) You can remove the scale by boiling in a bowl of water with vinegar or lemon.
7) And return the luster of the crystal can rinse the dishes first in warm water with salt, and then in cold water with salt.

In some cases, for example, if the dishes are covered with Teflon, salt is better to replace with soda.

washing cleaning dishes in home conditions

12.11.2017р. How to get rid of smoke from smoked fish?

2

How often do you buy smoked fish (mackerel, herring, saury)? If you often love to chew on smoked fish, then you probably know how persistent and inhaling can be the smell of fish. How to get rid of it?
You should not even try to wash your hands or dishes after a fish with hot water. It is necessary to wash dishes, than, plots with cold water, adding a few drops of detergent. Put on a dishwashing detergent and a kitchen utensil will take two to three times and rinse thoroughly under cold water. And only at the end, when the dishes are already washed – you can rinse it with extra hot water.
If the smell and after washing the detergent remained on the dishes, you should not despair. Here we will help table vinegar. Wool swab or kitchen paper towel (moistened with vinegar), wipe the dishes (a plate, than). After that, simply wash the vinegar residue with running water. The smell should not remain. You can also sacrifice a slice of lemon and wipe it with dishes that smell of fish. And then rinse with water. The smell of fish will be destroyed.

like get rid of smell smoked fish

7/26/2017 How to get rid of bad smells in the house?

2

There are many places in the house that for various reasons become sources of smells. Such places are: drawers for storage of various products, as well as a refrigerator and many other places. In each case, there are ways to get rid of unpleasant smells. How to get rid of bad smells in the house? Consider in our article.
Often in boxes where dry foods are stored, different odors can occur. The appearance of these odors depends on the quality of stored products. In order to avoid the appearance of these odors, it is necessary to put in the boxes with these products the capacity of shredded charcoal, which should be changed periodically. Well also absorbs smell of ground coffee.
If you have a bad smell in the kitchen and you can not determine the source of its appearance, it will be enough to take dishes to add vinegar and water to it and simply boil without a lid, after which the kitchen needs to be ventilated.
If the milk has flooded directly to the hot plate, then this place should be sprinkled with salt thoroughly and covered with a sheet of wet paper – the smell will not spread.
If the refrigerator upsets you with a faint smell, then just cut the black bread into pieces, spread it over all the shelves of the refrigerator and close the refrigerator for several hours.

like get rid of unpleasant smells

12.12.2017 How to make emergency home cleaning?

2

Quick cleaning before the arrival of the guests will allow for just fifteen to twenty minutes of intense work to add to your home an attractive and hospitable view. And this brilliant look is capable of creating the illusion of many and many hours of preliminary cleaning.

What, in the first place, catches the eye and creates an impression of chaos and even, sometimes, chaos in our house? Of course, these are things and clothing betrayal, which was not in their places. So, first of all, you need to free your home from all unnecessary objects. The easiest and quickest solution is to thoroughly check the house with a garbage bag in your hands: collect everything that may fall under the rubbish definition. Follow the walk through the house with a dirty linen basket, in which you put clothing that is outside the shelves of the closet. With dirty dishes it would also be good to sort out and wash it, but if there is no time left for this, it is possible to disguise the dishes – put in a sink and pour it with water with detergent (under the foam the dishes and will be defective and will not be visible).

In the limited time you can do and clean the vacuum cleaner not only the house, but only those rooms where you plan to meet guests. Do not forget to walk around with a cloth in hideous places. From the surfaces of the furniture to clean the dust, it would also be nice to use a freshener of air. And a pleasant and friendly atmosphere during a meeting with the pleasant people you are provided with))).

like make the urgent cleaning

22.12.2017 HOW TO CLEAN THE IRON PATCH FROM THE POLLUTION?

2

In today’s home appliances stores you can find irons with self-cleaning soles. But, as time shows, and they are vulnerable to the formation of scale, traces of rust, etc. So how to clean the sole of the dirt from pollution?

When trying to clean the sole of the dirt from contamination, in no case should you resort to the help of a knife or sandpaper. It is difficult to clean the sole of the iron with a knife, but damage the sole surface is very simple. In the future, scratches and crashes on the sole will accumulate even more pollution, and if there are bumps, this can lead to unsuitability for further exploitation.

Dishwashing salt can also be used for cleaning upgrades. A layer of salt pours on a sheet of paper, and then several times after it is heated with iron.

The traces of scale are easily removed by vinegar. A thin layer of cloth is impregnated with it, and then a heated iron is used several times to make the fabric impregnated with vinegar.

like clean the sole iron

01.22.2018 HOW TO SATISFY CARTRIDGE IN HOUSEHOLDS?

2

Enameled pans

Many different cleaning products are sold in stores, but are they safe for health? In the pan food is cooked. What can I quickly clean the pan and without any risk to health? TOTAL In a saucepan that needs to be cleaned, soda is poured (3 – 4 tablespoons) and a liter is added – two water. Soda water boils on low heat. All dirt from the walls of the pan saves itself about 20 minutes before boiling.

Ceramic and Teflon Pots

At home, it’s easiest to wash and clean the pot with ceramic or Teflon coating. All you need is an ordinary dishwashing detergent that can be purchased in stores and water. If the contamination is very serious, it is better to fill the pan with warm soapy water and leave it for a while.

how to clean a pot

09.01.2018 HOW TO CARE FOR FURNITURE?

2

Each type of furniture is provided with individual care. Proper furniture care contributes to its preservation and longevity.

Polished furniture is desirable to be regularly cleaned with a soft cloth, with special tools for the care of such furniture.

Furniture of mahogany wipe with a well squeezed cloth, and then dry with a linen cloth.

The walnut furniture is usually wiped off with a mixture of red unsweetened wine and olive oil (in equal shares). When the composition is dry, the furniture is polished with a piece of flannel (cloth).

The unpolished furniture is cleaned of dust by a soft and dry cloth. You can use a vacuum cleaner with a special soft nozzle.

Most of the dust is collected by upholstered furniture, so they need to pay special attention. The upholstery of upholstered furniture should be cleaned with a vacuum cleaner. However, it is not possible to vacuum or brush the furniture with velvet upholstery. This kind of upholstery should be wiped on a lint with a soft cloth dipped in warm water.
 

01.15.2018. HOW TO CLEAN THE HANDS OF OIL PAINTING?

2

 During paint work, we can smear hands in an oil paint that is difficult to wash. If you use our tips, the cleaning process will be faster and more efficient.

To remove hands from an oil paint, take a piece of cloth, soak it in turpentine, acetone, kerosene or gasoline. Carefully rub the contaminated place, and then wash your hands with soap several times in warm water. When your hands are washed, wash your hands on the old towel, and apply a softening-moisturizing cream to the skin.

Paints on a nitro base, purify with acetone or clean with a lacquer cleaner. When cleaning, follow the safety precautions. Do not breathe vapors of detergents, and do not clean near the fire.
 

clean hands from oil paint

22/01/2018 How to keep pets safety from cleaning chemistry ?

2

 Many families have their own pet (boys, doggies, etc.). Pets are in contact with the floor, furniture and other decorations of the interior. And we do not always know how the tools for cleaning our pets are affected. Among the inexpensive and natural cleaning products that can be used in cleaning are alcohol vinegar.

Use of alcohol vinegar can be both concentrated and diluted depending on the cleaning surface.

Alcohol vinegar is used for washing tiled and linoleum floors. It is also used to clean windows, mirrors. Carefully use alcohol vinegar when cleaning plumbing.

To make it easier to use a vinegar-based detergent-based product, put the product in a bottle, and use a sprayer that is more effective on both the vertical and horizontal surfaces instead of the crust.
 

tools for cleaning at home where live animals